Czerwiec 2023
Grupa humanistyczna w dniach 19-21 czerwca 2023 była na wyjeździe naukowym we Wrocławiu. Przez 3 dni poznawaliśmy miasto z jego architekturą, sztuką, literaturą, jak również odwiedzaliśmy miejsca związane z wybitnymi postaciami związanymi z Wrocławiem (Różewicz, Nowosielski, Abakanowicz). Wycieczka spełniła swoje funkcje zarówno naukowe, jak i integracyjne i została dobrze oceniona przez uczniów i opiekunów. Miejsce godne polecenia dla kolejnych grup humanistycznych :)
(kliknij w dane zdjęcie, aby powiększyć)
Czerwiec 2023
W tym roku licealiści rozszerzający przedmioty przyrodnicze pojechali na wyjazd naukowy do Krakowa.
Program wyjazdu geograficzno-biologiczno-chemicznego był BARDZO intensywny.
Pierwszego dnia zwiedziliśmy Park Edukacji Globalnej, gdzie obejrzeliśmy tradycyjną ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz papuaski dom na palach. Po południu pospacerowaliśmy po Starym Mieście.
Drugiego dnia mieliśmy warsztaty w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, a potem odwiedziliśmy szczególnie interesujące, bo niedostępne dla szerokiej publiczności miejsce – siedzibę firmy RYVU - polskiej firmy biotechnologicznej specjalizującej się w terapiach onkologicznych. Zwieńczeniem wieczoru był spływ kajakowy.
Ostatniego dnia odwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN i obejrzeliśmy „Nosię”, czyli nosorożca włochatego, którego szczątki odkryto na terenie Polski a potem odbyliśmy spacer po Ogrodzie botanicznym UJ.
Solidna dawka przyrodniczej wiedzy - takich doświadczeń się nie zapomina!
(kliknij w dane zdjęcie, aby powiększyć)
Czerwiec 2023
Podczas pobytu w Toruniu (oprócz samego zwiedzania tego zabytkowego miasta) uczniowie rozszerzający matematykę i/lub fizykę i informatykę mieli okazję skorzystać z oferty edukacyjnej Planetarium, obejrzeli wspólnie film w kinie (w którym kinematyka i dynamika ruchu ciał fizycznych była niekiedy zaskakująca...), odbyli zajęcia edukacyjne Elektryczne idee w Młynie Wiedzy oraz zwiedzili wystawy tam udostępniane. Wspólne wieczorne kręgle były okazją do empirycznego doświadczenia skutków działania zasady zachowania pędu. Ostatni dzień przeznaczony został na zwiedzanie Muzeum Domu Mikołaja Kopernika oraz Film. Całość pobytu zakończył wspólny obiad w naleśnikarni Manekin i sjesta w punkcie widokowym na wybrzeżu Wisły.
(kliknij w dane zdjęcie, aby powiększyć)
Czerwiec 2022
Licealiści rozszerzający przedmioty humanistyczne w tym roku udali się do Lublina, Kozłówki, Nałęczowa i Kazimierza Dolnego.
Intensywny program zwiedzania objął mi.in. Muzeum Józefa Czechowicza, Trybunał Koronny, Zamek (z kaplicą Trójcy Świętej), Stare Miasto i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie; obóz na Majdanku; Pałac Zamoyskich oraz Galerię Sztuki "Socrealizm" w Kozłówce; Muzeum Bolesława Prusa i Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie oraz Dom Kuncewiczów i Wzgórze zamkowe w Kazimierzu Dolnym. Udało się również przeprawić promem przez Wisłę i zwiedzić zamek w Janowcu.
Trzydniowa dawka historii i kultury była oszałamiająca nie tylko dla samych licealistów, ale również dla towarzyszących im wytrwale nauczycieli języka polskiego, historii i WOSu.
Dziękujemy za wszystkie emocje, wspomnienia, inspiracje i refleksje!
(kliknij w dane zdjęcie, aby powiększyć)
Czerwiec 2022
We wtorek licealiści rozszerzający matematykę lub fizykę udali się na wycieczkę rozszerzeniową do Trójmiasta.
Podróż z Warszawy Zachodniej do Gdańska w klimatyzowanych przedziałach pociągu minęła szybko i pozwoliła juz od razu na wstępną integrację.
W południe, po przyjechaniu do Gdańska, całą grupa rozpoczęła zwiedzanie. Na pierwszy ogień poszło unikalne gdańskie Muzeum Nauki znajdujące się w wieży kościoła i mające w swoich zbiorach rzadkie okazy zegarów i wahadeł. Niemałą atrakcją była też udostępniania przy okazji wieża widokowa.
Kolejny punkt programu stanowiło wyjątkowe Muzeum Iluzji "DeJa Vu", po którym nadal pozostając w ścisłym centrum Gdańska wszyscy udali się na smaczny i sycący obiad. Po powrocie tramwajem na Dworzec Główny, pociągiem SKM całą grupa pojechała do Gdyni, gdzie uczniowie zostali zakwaterowani. Hostel z widokiem na zatokę i port przypadł większości bardzo do gustu.
Późne popołudnie w Gdyni było czasem na plażowanie i kąpiel niektórych uczestników w Bałtyku. Dzień zamknęła wspólnie przyrządzona kolacja.
Drugi dzień wycieczki licealnych "ścisłowców" do Trójmiasta był bardzo intensywny.
Po śniadaniu w Gdyńskim Hostelu i przejażdżce pociągiem SKM go Gdańska wszyscy udali się do Centrum Nauki "Hevelianum". Dwie godziny zajęło intensywne zwiedzanie trzech wystaw interaktywnych, spośród których większości najbardziej przypadła do gustu część związana z przemianami różnych form energii. Następnie z Góry Gradowej udaliśmy się do nowoczesnego Muzeum Bursztynu. Chętni mogli obejrzeć Bazylikę św. Brygidy oraz zbudowany w niej bursztynowy ołtarz. Kolejnym punktem była bardzo ważny dla Gdańska Kościół Mariacki. Oprócz samego wnętrza udało się nam również wejść na wieżę widokową. Posileni obiadem, przechodząc przez zwodzony most udaliśmy się w Końcu do Muzeum II Wojny Światowej. Z niego wróciliśmy na Dworzec Główny w Gdańsku i Wróciliśmy do Gdyni. Wieczór po raz kolejny wszyscy spędzili na Gdyńskiej plaży. Było bardzo intensywnie. Dzień kończymy z poczuciem dobrze wypełnionego czasu!
Ostatni dzień wycieczki "ścisłowców" do Trójmiasta uczestnicy spędzili w Gdyni.
Po hostelowym śniadaniu i wykwaterowaniu grupa udała się do Gdyńskiego Centrum Nauki "Experyment". Pierwszą atrakcję stanowiły zajęcia laboratoryjne prowadzone przez edukatorów Centrum, polegające na budowie obwodów elektrycznych m. in. zawierających rezystory, kondensatory i tranzystory - z wykorzystaniem płytek prototypowych. Następnie nieco czasu wszyscy spędzili na poznawaniu licznych zachęcających do podejmowania działań układów eksperymentalnych. Ostatni punkt programu merytorycznego stanowił obiad w znanej naleśnikarni Manekin. Po nim i zabraniu bagaży z Hostelu wszyscy zmęczeni, acz bogatsi w nową wiedzę i umiejętności, przybyli na dworzec Gdynia Główna, skąd wyruszono w drogę powrotną do Warszawy.
(kliknij w dane zdjęcie, aby powiększyć)
Czerwiec 2022
Licealiści, którzy rozszerzają biologię, chemię i/lub geografię spędzili intensywne trzy dni w Łodzi.
Odkrywali po kolei wszystko, co miasto Łódź ma do zaoferowania w sferze szeroko pojętych nauk przyrodniczych: Centrum Nauki i Techniki EC1, Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego, Ogród botaniczny, Ogród zoologiczny, Eksperymentarium, Muzeum Geologiczne im. Jana Ziomka Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, Centralne Muzeum Włókiennictwa i wreszcie Uniwersytet Medyczny w Łodzi.
Serdeczne podziękowania dla nauczycieli biologii, chemii i geografii, którzy zaplanowali i zorganizowali cały wyjazd - aż dziw, jak wiele można poznać i doświadczyć w tak krótkim czasie!
(kliknij w dane zdjęcie, aby powiększyć)
Czerwiec 2021
Uczniowie i uczennice rozszerzający w Pryzmacie język polski, historię i wiedzę o społeczeństwie mieli okazję, na 3-dniowym wyjeździe do Gdańska, rozwinąć wiedzę i umiejętności w swoich przedmiotach. Warsztaty w kolebce Solidarności - Stoczni Gdańskiej a także teatralno-literackie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim połączone ze zwiedzaniem Europejskiego Centrum Solidarności, Muzeum II wojny światowej i miejsca pamięci na Westerplatte stanowiło konkretną dawkę edukacyjną. Całość ukoronowała eksploracja zabytków i architektury miasta Gdańska, którą uzupełnił tak istotny po czasie pandemii wątek integracyjny - plażowanie i rejs statkiem po Motławie i Martwej Wiśle. Trójmiasto oferuje o wiele więcej w ramach przedmiotów humanistycnzo-społecznych, ufamy że uda się tu wrócić :)
(kliknij w dane zdjęcie, aby powiększyć)
czerwiec 2021
Pierwszego dnia naszego pobytu w Gdańsku odbyły się warsztaty chemiczne w SmartLAB. Hitem tego punktu programu okazały się obserwacje z wykorzystaniem ciekłego azotu i suchego lodu, czyli dwutlenku węgla w formie stałej. Dziś już wiemy, co stanie się z warkoczem zanurzonym w ciekłym azocie, czy jak smakują zanurzone w nim chrupki kukurydziane. Tego dnia dokonaliśmy też jeszcze istotnej biologicznej obserwacji – dla osób o gorących sercach woda w Bałtyku nie jest za zimna.
Drugiego dnia, po kłopotach komunikacyjnych, dotarliśmy do Stacji Morskiej na Helu. Wszystkie wcześniejsze niedogodności zrekompensowały nam odbywające się tam zajęcia. Najbardziej fascynująca okazała się ... sekcja ryby!!! Zajęcia dotyczące mikroplastiku stały się inspiracją, aby na najbliższy EduCamp przygotować zajęcia, w czasie których własnoręcznie wykonamy kosmetyki, proszki do prania inne środki chemiczne pozbawione granulek mikroplastiku i przyjazne środowisku.
Trzeciego dnia najprzyjemniejszym momentem było zwiedzanie Akwarium Morskiego w Gdyni. Uświadomiliśmy sobie jak wielka jest rozmaitość form i różnorodność biologiczna organizmów żyjących w morzach i oceanach. Zobaczyliśmy: gąbki, wieloszczety, koralowce, strzykwy, liliowce, wężowidła, koniki morskie i mnóstwo innych ryb. A potem w pociągu, kiedy wracaliśmy do domu, zakiełkowała (jak to u biolchemu) w niektórych głowach myśl... a co będzie w przyszłym roku?
(kliknij w dane zdjęcie, aby powiększyć)
czerwiec 2021
Tradycją naszego LO są wyjazdy naukowe organizowane w czerwcu. Osoby rozszerzające matematykę, geografię, fizykę i informatykę udały się w tym roku do Wrocławia, który powitał grupę przyjemną aurą pogodową (chłodno i bez deszczu). Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Gier i Komputerów, która dla nauczycieli była nostalgicznym powrotem do dzieciństwa a dla uczniów możliwością poznania początków ery informacyjnej. Następnie p. Katarzyna Potocka-Brygier oprowadziła nas po najważniejszych miejscach Starego Miasta i okolic (w tym ku uciesze nauczyciela geografii marker 17 południka:). Kolejny dzień rozpoczął się od gry miejskiej stworzonej przez Bibliotekę Wrocławską, która pozwoliła uczniom pozwiedzać miasto i wykazać się umiejętnościami matematycznymi. Jednej grupie z pięciu udało się nawet pokonać zespół nauczycieli (byli niewyspani). Głównym punktem tego dnia były warsztaty o powietrzu w Hydropolis a następnie zwiedzanie wystawy z przewodnikiem. Czasu na indywidualne zwiedzanie nie było dużo, bo jeszcze tego samego dnia odbył się wykład z matematyki Statystyczne metody kontroli jakości wygłoszony przez dr inż. Marek Skarupskiego z Wydziału Matematyki PWr. Ostatni dzień to przede wszystkim wizyta w zoo, które jest największym ogrodem zoologicznym w Polsce.
(kliknij w dane zdjęcie, aby powiększyć)